Adrafinil czym jest i jak działa

adrafinil

adrafinil

Więc...adrafinil czym jest i jak działaNootropy nazywane niekiedy jako „smart drugs”, zyskały na dużej popularności w dzisiejszym, wysoce konkurencyjnym świecie. Czy możliwe jest, że przyjęcie jednej tabletki pomoże Ci stać się bardziej produktywnym, skoncentrowanym i pozytywnie pobudzonym do działania? A wszystko bez efektu zmęczenia czy senności wywołanej długotrwałą pracą czy nauką? Sprawdź działanie adrafinilu – bezpiecznego i dobrze tolerowanego przez organizm preparatu, należącego go szerokiej grupy suplementów o wspólnej nazwie „substancje nootropowe”.

Adrafinil skład i działanieOdkryty w latach 70. przez francuskie laboratorium Louis Lafon Laboratories, adrafinil oferowany był początkowo jako eksperymentalna terapia leczenia narkolepsji. Późniejsze zsyntetyzowanie modafinilu, sprawiło że oba środki nootropowe zyskały uznanie i zaliczane są do grupy tzw. eugeroików – preparatów, zmniejszających senność, zmęczenie oraz podtrzymujących uczucie stymulacji. Nootropy te działają inteligentnie, sukcesywnie dostarczając organizmowi energii, co czyni je bezpieczniejszą alternatywą dla chociażby amfetaminy, której zażyciu towarzyszy gwałtowny przypływ euforii. Po zażyciu - adrafinil ulega w wątrobie przekształceniu w modafinil i wpływa na układ nerwowy, zwiększając ilość neuropeptydu o nazwie hipokretyna. Jej celem jest regulacja snu oraz czuwania, a udowodniono, że mała ilość hipokretyny powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia narkolepsji.

Środki nootropowe mogą więc poprzez stymulację hipokretyny znaleźć zastosowanie nie tylko w terapii zaburzeń snu (zespół obturacyjnego bezdechu sennego, narkolepsja, problemy z zasypianiem spowodowane pracą zmianową) ale także w leczeniu chronicznego zmęczenia, depresji czy ADHD. Co bardzo istotne – adrafinil nie zaburza normalnego cyklu snu, dlatego może być zażywany bezpiecznie i bez ryzyka zakłócenia zegara biologicznego organizmu.

Choć niektóre substancje nootropowe są jeszcze dla badaczy zagadką, a ich mechanizm działania nie jest w pełni poznany, stale cieszą się dużą popularnością użytkowników. Zwłaszcza studentów, osób pracujących zmianowo czy tych, którzy chcą poprawić swoją pamięć, koncentrację, kreatywność oraz motywację. Działanie adrafinilu oraz korzyści z jego przyjmowania są praktycznie identyczne, jak dla jego następcy – modafinilu. Oba środki podnoszą także poziom noadrenaliny i histaminy, co przekłada się na wzrost potencjału intelektualnego mózgu – lepsze zapamiętywanie nowych informacji, kojarzenie oraz łączenie faktów, czujność, efektywność wykonywanych zadań.

Dodatkowo, adrafinil wzmaga produkcję dopaminy – neurotransmitera, odpowiadającego za uczucie przyjemności. Nie dziwi więc fakt, że większość użytkowników wskazuje na fakt, że nootropy skutecznie poprawiają nastrój, optymizm i wpływają na wzrost energii życiowej. To szczególnie cenne właściwości w przypadku chociażby osób ze zdiagnozowaną depresją, bo środki nootropowe mogą skutecznie załagodzić objawy smutku, przygnębienia czy zniwelować myśli samobójcze.

Warto jednak pamiętać, że adrafinil i modafinil (mimo, że są pokrewnymi związkami) dzieli kilka różnic. Działanie adrafinilu jest słabsze, dlatego wymagane jest przyjmowanie większych dawek, by dorównać efektowi modafinilu (dla przykładu: rekomenduje się, by modafinil przyjmować od 100 – 200 mg/ dziennie, podczas gdy znane są przypadki, że adrafinil zażywany jest nawet w porcji do 900 mg/ dziennie). Poza tym, modafinil ceniony jest ze względu na swoją szybkość działania, a efekty odczuwalne są po ok. godzinie. Z racji tego, że adrafinil ulega rozpadzie w wątrobie, zaczyna działać później, bo po ok. 1,5 – 2 godzin od zażycia. Co prawda, oba te środki nootropowe zostały zabronione jako środki służące dopingowi, ale to adrafinil można zakupić w wielu krajach bez recepty. Modafinil wydawany jest np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i większości krajów europejskich tylko na wyraźne polecenie lekarza. Nootropy te wyraźnie różnią się także ceną – adrafinil jest nieporównywalnie tańszy aniżeli jego nowocześniejszy następca, modafinil.

Środki bezpieczeństwa stosowania adrafinilu i innych nootropówSubstancje nootropowe choć wykazują fenomenalne właściwości, tak jak wszystkie leki czy suplementy diety, muszą być stosowane rozważnie i z umiarem. Adrafinil powinien być przyjmowany w dawce ok. 300 - 600 miligramów dziennie, a ponieważ jego działanie trwa do ok. 16 godzin – warto zażywać go rano, na czczo. Co ważne – w związku z faktem, iż adrafinil ulega rozpadowi w wątrobie, jego długotrwałe stosowanie może obciążyć ten narząd i podwyższyć enzymy wątrobowe. Dlatego osoby chorujące na przewlekłe schorzenia wątroby lub np. zapalenie woreczka żółciowego, powinny zasięgnąć porady lekarza, zanim zażyją nootropy. Inni, mogą wspomóc się suplementacją preparatami wspierającymi pracę wątroby bądź cyklicznie – wykonywać badania enzymów wątrobowych.

Wykazano, że środki nootropowe są na ogół dobrze tolerowane i bezpieczne ale zawsze warto używać ich tylko i wyłącznie doraźnie, nie jako rozłożona na długie miesiące suplementacja.