Aniracetam: czym jest i na co działa

aniracetam

aniracetam

Czy znalazłeś się w sytuacji, w której bez względu na to, jak zdrowo żyjesz i ile się wysypiasz, i tak zmagasz się z problemem braku koncentracji oraz niedostatecznej motywacji? Jeśli tak, to jest na to rada! Środki nootropowe to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Zachowaj jasność umysłu, usprawniając proces myślenia, zwiększając produktywność, pamięć i kreatywność.

Poznaj aniracetam – nowoczesny oraz bezpieczny stymulant, znany od lat 70. XX wieku.

Aniracetam - podstawowe informacje i jak działa

Nootropy znane też jako „stymulanty mózgu”, „suplementy mózgowe” czy „wzmacniacze kognitywne”, to pochodne sztucznych i naturalnych związków. Pozytywnie wpływają na czynności poznawcze mózgu poprzez regulację neuroprzekaźników. Stymulują także neurogenezę tj. tworzenie nowych komórek mózgowych, zwiększają przyrost nerwów, modyfikują synapsy.

Jednym z takich środków jest aniracetam, opracowany w latach 70.XX wieku, w laboratorium koncernu Hoffman- La Roche. Dziś sprzedawany jest w większości krajów europejskich jako lek na receptę, choć pozostaje nieuregulowany prawnie w m.in. Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych. Aniracetam traktowany jest jako prekursor piracetamu i pierwotnie został zsyntetyzowany jako silniejsza alternatywa tego środka z grupy o nazwie „nootropy”. Należy do racetamów – najbardziej licznej rodziny preparatów wspomagających pamięć czy uczenie się.

Aniracetam wykazuje bardzo dobrą wchłanialność z przewodu pokarmowego, szybko przekracza barierę krew – mózg i już po ok. 20 – 25 minutach osiąga szczytowe stężenie we krwi. Jak działa aniracetam? Wpływa bezpośrednio na strukturę mózgu – hipokamp, odpowiadający za przetwarzanie informacji oraz orientację przestrzenną. W efekcie wzmacnia pamięć i może być wykorzystywany w terapii osób z np. chorobą Alzheimera (grupa badawcza po kilkutygodniowym leczeniu uzyskała wyraźną poprawę w zadaniach, mających sprawdzić ich zdolności intelektualne).

Dodatkowo, testy kliniczne na pacjentach z otępieniem pokazały, że po 12 miesięcznej kuracji, aniracetampozytywnie wpłynął na ich stabilność emocjonalną, nastrój oraz ogólne zdolności umysłowe. Jednym słowem - nootropy wykazują fenomenalne rezultaty w ochronie układu nerwowego oraz potencjalnej naprawie tkanki mózgu po przebytych uszkodzeniach, urazach czy udarach. Substancje nootropowe z grupy racetamów wykazują poza tym działanie redukujące niepokój czy lęk, poprawiające jakość snu oraz przeciwdziałające objawom depresji (powodują wzrost serotoniny i dopaminy, odpowiadających za pozytywny nastrój i energię życiową). Naukowcy wykorzystali również aniracetam w leczeniu FAS – płodowego zespołu alkoholowego.

Bezpieczeństwo podczas stosowania aniracetamu

Zaleca się, by aniracetam przyjmować w dawce od 400 – 1500 miligramów dziennie (osobom starszym sugeruje się porcję 750 mg dwa razy dziennie, by zapobiegać dysfunkcjom pamięci). W związku z tym, że bardzo dobrze rozpuszcza się on w tłuszczach, najlepiej zażywać aniracetam po posiłku, a wówczas jego wchłanianie osiągnie maksimum.

Biorąc pod uwagę substancje nootropowe, należy (tak jak w przypadku każdego innego leku czy suplementu) pamiętać o ryzyku wystąpienia działań niepożądanych. Nootropy z grupy racetamów wykazują niską toksyczność i generalnie nie powodują poważniejszych skutków ubocznych. Niewielka część użytkowników zgłasza jedynie dolegliwości takie jak: niepokój, ból głowy, zawroty głowy senność, zaburzenia żołądkowo- jelitowe czy wysypki.

Pojawiają się one jednak w wyniku przejmowania ekstremalnie wysokich dawek nootropów. W przypadku ich wystąpienia – na kilka dni zmniejszamy zalecane dawkowanie, aż do ustąpienia objawów. Aniracetam oczywiście nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, ze względu na niedostateczne dostępne badania dotyczące bezpieczeństwa tego leku u rozwijających się dzieci. Dodatkowo, środki nootropowe – racetamy, można połączyć z suplementami typu Ginko biloba (miłorząb dwuklapowy), preparatami cholinergicznymi czy innymi nootropami m.in. noopeptem.

Lepsza pamięć i jasność umysłu? To możliwe!

Na pewno każdy słyszał o zasadzie, by „pracować mądrze, a nie ciężko”. Substancje nootropowe sprawią, że ta złota myśl będzie możliwa do wdrożenia w każdym aspekcie życia! To, jak działa aniracetam zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych predyspozycji ale w związku z tym, że związek silnie oddziałuje na wzmocnienie aktywności acetylocholiny (uwalnia ok. 200- 300% więcej tego neuroprzekaźnika), pozytywnie wpływa na jasność umysłu, koncentrację, wyostrzenie uwagi i percepcji.

Dodatkowo, aniracetam odpowiada za transmisję neuroprzekaźnika – glutaminianu, stanowiącego podstawę kodowania informacji (tzw. „śladu pamięciowego”). Wpływa więc na utrwalanie informacji, tworzenie nowych wspomnień, szybkość przyswajania wiedzy. Jednym słowem – jeśli szukasz suplementu na lepszą pamięć, to nootropy są idealnym wyborem!

Pamiętajmy tylko, że środki nootropowe nie mogą zastąpić zdrowego stylu życia, regularnego wysiłku fizycznego czy odpowiedniej ilości snu. Wszystkie te elementy wywierają gigantyczny wpływ na pracę naszego mózgu. Dlatego nootropy powinny być traktowane jako elementem dodatkowy.