Tianeptyna: antydepresyjny nootrop o wyjątkowym działaniu

 

Jest taki stan zdrowia psychicznego, który nie pozwala normalnie funkcjonować człowiekowi – to jest depresja. Bardzo często jest mylona z powszechnym smutkiem, chwilowym przygnębieniem czy obniżeniem nastroju i wówczas błędnie określana jako depresja. Jednak depresja to nie chandra, smutek, czy chwilowy spadek nastroju, ale choroba związana z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Na szczęście obecnie jest wiele leków, które mogą pomóc w walce z tym nierównym przeciwnikiem, więc co na depresję może pomóc?

Tianeptyna: historia i występowanie na rynku

Nie wiadomo do końca jaki jest mechanizm powstawania depresji i wielu ludzi zastanawia się co na depresję może pomóc? Wiadomo natomiast, że jej objawy można łagodzić różnymi substancjami, oczywiście najlepiej bezpiecznymi dla organizmu. Nie wszystkie jednak preparaty do takich należą, a powszechnie raczej wzbudzają strach. Z jednej strony jest to zasadne, z drugiej nie do końca. Leki to nie cukierki – mają nam pomóc, muszą być skuteczne, a co za tym idzie czasem dają skutki uboczne, których byśmy nie chcieli. No, ale coś za coś. Jednak mamy XXI wiek i są już leki nowej generacji, takie jak nootropy.

Nootropy to inaczej inteligentne leki nowej generacji poprawiające przede wszystkim funkcje kognitywne czyli poznawcze, takie jak na przykład: pamięć, kreatywność, skupienie. Mają one też właściwości takie jak opóźnianie zmęczenia psychicznego, zwiększanie chęci do działania, dodają energii i chronią układ nerwowy. Substancje nootropowe bardzo często poprawiają po prostu jakość życia. Do takich substancji, zalicza się nootropy jak tianeptyna.

Tianeptyna to lek przeciwdepresyjny, neuroprotekcyjny i przeciwlękowy, stworzony we wczesnych latach 80. przez francuskich badaczy. Tianeptyna występuje na rynku pod różnymi nazwami, między innymi: Stablon, Coaxil, Atinepte, Tatinol, Tianesal.

Sposób i mechanizm działania tianeptyny

Środek anytydepresyjny taki jak tianeptyna zwiększa neuroplastyczność mózgu, czyli jego umiejętność przystosowywania się do nowych sytuacji. A według badaczy objawy depresji są ściśle związane z umiejętnością mózgu do przystosowywania się do nowych impulsów (czyli neuroplastyczności).

Dzieje się tak dlatego, że stosowanie tianeptyny moduluje działanie glutaminianu, podstawowego neuroprzekaźnika w mózgu związanego z emocjami. Stresujące sytuacje prowadzą do rozrostu glutaminianu, powodując zbyt dużą lub zbyt małą aktywność. To prowadzi do uszkodzeń nerwów i tkanki mózgowej. Środki nootropowe takie jak tianeptyna utrzymują kontrolę nad glutaminianem, co w efekcie hamuje szkodliwą odpowiedź organizmu na stres i prowadzi do poprawy neuroplastyczności, dzięki czemu mózg zaczyna sobie lepiej radzić z lękiem i depresją. Mówiąc w skrócie – tianeptyna trzyma w ryzach kwas glutaminowy.

Dlatego tianeptyna stosowana jest w leczeniu zespołów depresyjnych, lęku związanego z depresją, stanów lękowych i depresyjnych. Co jest istotne, z badań wynika, że stosowanie tianeptyny nie tylko ma wpływ na objawy depresji, ale przede wszystkim na jej przyczynę.

Pozytywne efekty i efekty uboczne stosowania tianeptyny

Każdy z nas wie, że przyjmowanie jakichkolwiek leków, a zwłaszcza jeśli jest to jakiś środek anytydepresyjny, suplement diety lub zwykła nawet witamina, poza przynoszącymi lub oczekiwanymi efektami, mogą dać skutki uboczne dla organizmu. Oczywiście nie wszystkie preparaty medyczne cechują się tym, że dają negatywne skutki uboczne – wiele zależy od organizmu i stosowania się do zasad ich przyjmowania. Czasem też są to nieinwazyjne i chwilowe objawy, które ustępują po jakimś czasie, kiedy organizm zaadoptuje się.

Substancje nootropowe do których zalicza się między innymi tianeptyna przynoszą zdecydowanie więcej korzyści dla zdrowia człowieka, biorąc pod uwagę też skalę problemu, z jakim dana osoba musi się borykać.

Nootropy czyli tianeptyna ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na funkcje poznawcze i pamięć roboczą mózgu. Stosowanie tianeptyny wpływa zdecydowanie na poprawę nastroju i złagodzenie nie tylko samych objawów, ale przyczyny depresji. Tianeptyna wpływa na zmniejszenie lęku i podatności na ataki paniki, przy okazji wzmacnia zdolności poznawcze, pamięć, uwagę i czas reakcji  – ogólnie poprawia zdrowie mózgu!

Ważne jest też to, że tianeptyna nie ma wysokiego potencjału uzależniającego, który często występuje przy stosowaniu leków opioidowych.

Nootropy do których zalicza się tianeptyna zwykle nie posiadają żadnych skutków ubocznych. Natomiast zawsze mogą pojawić się działania niepożądane na jakiejś niewielkiej grupie osób.   Pojawiają się one rzadko, ale warto o nich wspomnieć, żeby mieć świadomość i nie przestraszyć się, że np. senność, bóle lub zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, zaparcia), bóle brzucha czy suchość w ustach, to coś niepokojącego i nie minie nam. Bo najczęściej minie. Przypadłości te występują jednak u zaledwie 1% użytkowników. Ze względu na swój wpływ na nastrój, procesy poznawcze, stres i neuroplastyczność, stosowanie tianeptyny jest bardzo trafnym wyborem dla użytkowników nootropów.