Wady i zalety picia zielonej herbaty

Jest jednym  z najpopularniejszych napojów na świecie, ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Chociaż w swoim składzie zawiera mało składników odżywczych, to posiada wiele witamin i minerałów, które mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jednak zielona herbata, bo o niej mowa, ma też ciemne strony.

Jaki są za i przeciw dla picia zielonej herbaty?

Na temat właściwości zielonej herbaty mówi się praktycznie w samych superlatywach –  że jest na przykład cudownym eliksirem młodości i zdrowia. I pomimo wielu niepodważalnych atutów i efektów, jakie przynosi regularne jej picie, zielona herbata ma też swoje wady. Bo każdy kij ma dwa końce, a medal dwie strony. I chociaż picie zielone herbaty ma więcej zalet niż wad, to warto przestrzegać pewnych zasad i pić ją w umiarze – nadmiar w niczym nie jest wskazany.

Zacznijmy od tego co daje dobrego picie zielonej herbaty. Zielona herbata przyczynia się do wielu pozytywnych zmian zachodzących w organizmie. Picie zielonej herbaty regularnie wzmacnia odporność komórek i chroni je przed procesami utleniania, dzięki temu organizm chroniony jest w naturalny sposób przed nowotworami oraz chorobami układu krążenia. Jest to zasługa polifenoli, które są zawarte w herbacie zielonej, jak i w innych roślinach. Polifenole słyną z silnego działania przeciwutleniającego, dzięki czemu opóźniają  procesy starzenia i zwiększają mineralną gęstość tkanki kostnej.

Do właściwości zielonej herbaty możemy zaliczyć przeciwdziałanie zakrzepom krwi i wzmocnienie krążenia, to dzięki flawonoidom. Zielona herbata przyspiesza metabolizm i usuwa zbędne, szkodliwe produkty przemiany materii, dlatego jest uznawana za świetny napój wspomagający proces odchudzania. Picie zielonej herbaty uspokaja też i działa antystresowo, ale dzięki zawartej w niej teinie, może też pobudzać.

A wady? Picie zielonej herbaty może nie służyć osobom z tendencją do anemii i osobom z osteoporozą. Dzieje się tak dlatego, że zielona herbata zawiera katechiny, które powodują, że żelazo z pożywienia wchłania się znacznie słabiej – w anemii żelazo odgrywa kluczową rolę. Na dodatek picie zielonej herbaty, zwłaszcza w nadmiarze, wypłukuje wapń, który z kolei ma wpływ na nasze kości. Nie warto też pić zielonej herbaty na czczo, bo może podrażnić żołądek.

Zielona herbaty tylko z drugiego parzenia?

Picie zielonej herbaty jak widać daje nam więcej korzyści niż strat, zwłaszcza, jeśli pijemy ją z rozsądkiem. Jednak bardzo istotne jest również prawidłowe zaparzenie herbaty – w krajach, gdzie ją się hoduje parzenie jest rytuałem. Najczęściej pijemy herbatę z pierwszego parzenia, a potem wyrzucamy fusy. Jednak zielona herbata rządzi się swoimi prawami – powinna być parzona kilkukrotnie.

Czy wiecie, że w Chinach, Japonii zielona herbata parzona jest nawet 8 razy? Robią tak dlatego, że pierwszy napar jest bardzo mocny i najbardziej pobudzający, a późniejsze parzenie jest zdecydowanie delikatniejsze. Chińczycy nazywają ten rytuał „myciem zielonej herbaty”.

Nootropy alternatywą dla klasycznej zielonej herbaty? Stosowanie L teaniny

Alternatywa dla zielonej herbaty i dla osób, które nie przepadają za herbatą, a zwłaszcza tą zieloną, która, nie oszukujmy się, ma specyficzny smak, to nootropy lub L teanina. Czym są, jak działają, czy są bezpieczne i zdrowe?

Substancje nootropowe to preparaty stymulujące metabolizm mózgu, w efekcie człowiek jest lepiej skoncentrowany, uważniejszy, szybciej myśli, lepiej zapamiętuje i jest bardziej odporny na stres. Co we współczesnym świecie i dobie przetwarzania przez mózg ogromnych ilości informacji, takie substancje wydają się konieczne. Studenci, programiści, graficy, menadżerowie, konsultanci, sprzedawcy czy e-sportowcy – to grupa osób, dla których moda na nootropy trwa w najlepsze.

Czy trzeba jednak sięgać po substancje nootropowe, żeby poprawić pracę mózgu, ryzykując jednak swoim zdrowiem – każdy suplement daje też skutki uboczne, tylko o nich często się nie mówi? Czy nie lepiej skorzystać z naturalnych metod jak zielona herbata albo… L teaniny?

L teanina to naprawdę świetna alternatywa dla zielonej herbaty i bardziej bezpieczna od nootropów. Właściwości ma takie same jak zielona herbata, czy nootropy – wspiera pracę mózgu i przyczynia się do eliminacji odczuwania stresu. Można ją kupić w postaci tabletek, dlatego jest to według nas najlepsza naturalna alternatywa dla zielonej herbaty, jeśli nie przepadamy za jej piciem. Jest to po prostu naturalna substancja, która występuje w zielonej herbacie.